47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu – Regleman

1. Organizasyon

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun organizasyonu;

Organizasyon Komitesi

Türkiye Bisiklet Federasyonu

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, 06050 Ulus, Ankara, Türkiye

Tel : +90 312 310 96 13

Fax : +90 312 312 12 75

E-posta : aacikalin@tourofturkey.org

Yarış, UCI kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

2. Müsabakanın Kategorisi

Müsabaka Elit erkekler ve U23 yaş altı sporcularının katılımıyla yapılacaktır. UCI’ın Avrupa yarış programına dahil olup 2.HC kategorisindedir. UCI yarış puanlaması aşağıya çıkarılmıştır.

 • Genel Klasmanda yer alan ilk 15 sporcunun müsabaka sonucunda UCI’ dan alacağı puanlar sırasıyla 100; 70; 40; 30; 25; 20; 15; 10; 9; 8; 7; 5; 4; 3 puan.
 • Etap klasmanlarında ilk 8 sporcunun alacağı puanlar 20;14; 8;7; 6; 5; 4; 2 puan.
 • Günlük Genel Klasman birincisi (Turkuaz Mayo) 10 puan.

3. Katılım

UCI 2.1.005 Kuralı gereğince; müsabakaya katılabilecek takımlar; UCI Pro Takımlar, UCI Profesyonel Kıta Takımları ve Ülke Milli Takımı’dır.

UCI 2.2.03 Kuralı gereğince; Takımlar min. 4 sporcu, max. 8 sporcudan oluşacaktır.

4. Yarışma Ofisi

22 Nisan 2011 itibariyle WOW Hotel'de hizmete girecektir.

Takım Yetkilileri müsabakaya katılacak olan sporcuların listesini vermek ve numaralarını almak üzere 23 Nisan 2011 tarihinde 15:30 ile 17:00 arasında yarış ofisinde olmalıdırlar.

UCI 1.2.087 Kuralı gereğince; yarışın teknik toplantısı 23 Nisan 2011 tarihinde saat 17:00'de WOW Hotel'de yapılacaktır.

5. Radyo Tur

Bütün takım araçlarının telsiz bağlantısı organizatör tarafından yaptırılacaktır. Radyo frekansları bültenlerle duyurulacaktır.

6. Tarafsız Teknik Araç

Yarışta 3 adet tarafsız teknik araç olacaktır. Araçların plaka ve bilgileri bültenlerle takımlara duyurulacaktır.

7. Ravitayman

Ravitayman müsabakanın 50. km’sinden son 20 km ye kadar yarış komiserinin izni ile 15 ve daha az sporcunun olduğu gruplarda, grubun sonunda araçtan yapılır.

150 km üzerindeki etaplarda işaretlenmiş sabit Ravitayman alanı olacaktır. Bu alanların başlangıçında ‘’ BUFFET ‘’ bitişinde ise "END OF BUFFET" yazıları olacaktır. Bu alandaki gıda yardımı yolun sağ knarında, ayakta, takım üyelerince yapılacaktır.

8. Zaman Limiti

Bütün etaplarda uygulanacak zaman limiti % 15 dir. Yarış Komiseri bu zaman limitini Yarış Direktörü ile konuşarak değiştirebilir. Bu değişiklikler olur ise etap startından önce duyurulacaktır.

9. Klasmanlar

a) Yokuş Klasmanı: Yokuş Klasmanı ile ilgili kategorilere göre puanlamalar aşağıdaki gibidir.

A Kategorisi Yokuş Primi: 10; 7; 5; 3; 1 Puan

B Kategorisi Yokuş Primi: 5; 3; 2; 1 Puan

Bu klasman birincisi en iyi tırmanışçı ödülü olan Kırmızı mayoyu giyecektir. Bu kategorinin klasmanı; Bu klasmana ait olan primlerin toplanması ile hesaplanacaktır. UCI 2.6.017 kuralına göre; Yokuş Klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre derecelendirme yapılacaktır.

 1. Yokuş Klasmanında (A Kategori) derecelere bakılır.
 2. Yokuş Klasmanında (B kategori) derecelere bakılır.
 3. Genel Klasmandaki yerine bakılır.

b) Puan Klasmanı: Puan Klasmanı; Her yarışın sonunda oluşacak olan puanlara ve etap içerisinde olacak olan ara sprint puanlarının toplamı ile oluşacaktır. Ara sprintler de ilk üç sporcuya 5; 3; ve 1 Puan; Her Etabın sonunda oluşan etap ferdi klasmanda yer alan birinci sporcuya 15; ikiciye 14; üçüncüye 13; dördüncüye 12; beşinciye 11; altıncıya 10; yedinciye 9; sekizinciye 8; dokuzuncuya 7; onuncuya 6; on birinciye 5; on ikinciye 4; on üçüncüye 3; on dördüncüye 2 ve on beşinciye ise 1 puan verilir.

Bu klasman birincisi en iyi sprinter ödülü olan Yeşil Mayoyu giyecektir. UCI 2.6.017 kuralına göre; Puan klasmanındaki eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılacaktır.

 1. Kazanılan etap sayısına bakılır.
 2. Kazanılan ara sprint sayısına bakılır.
 3. Genel Klasmandaki yerine bakılır.

c) Takım Klasmanı:UCI 2.6.016 kuralına göre; Takım Klasmanı, ferdi klasmanda o takımın en iyi zamana sahip 3 sporcusunun zamanının toplanması ile hesaplanır. Eşitlik halinde zamanı hesaplanan 3 en iyi sporcunun dereceleri toplanır. Eşitlik halinde ise bu en iyi 3 sporcunun içerisinde en iyi dereceye sahip olanların dereceleri karşılaştırılır.

Genel Takım Klasmanında ise; O takıma ait etap ferdi klasmanda oluşan en iyi 3 sporcunun zamanı toplanarak etap takım klasmanı oluşturulur. Eşitlik halinde ise;

 1. Etap takım klasmanında oluşan ilk derceye bakılır.
 2. Etap takım klasmanında oluşan ikinci dereye bakılır. vb.

Eşitlik halen devam ediyor ise, Takımlar Genel Ferdi Klasmandaki en iyi sporcularının yerine göre tespit edilir. 3 sporcudan daha az sporcusu olan takımlar, genel takım klasmanı içerisinde değerlendirilmezler.

d) Türkiye Güzellikleri Sprint Klasmanı: Türkiye Güzellikleri Sprint Puanlaması ilk 3 sporcu için 5 puan, 3 puan ve 1 puandır.

Bu klasmanın lideri Türkiye Güzellikleri Sprint Birincisi ödülü olsn Turkuaz mayoyu giyecektir. Türkiye Güzellikleri Sprint Klasmanında eşitlik halinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılacaktır.

 1. Kazanılan etap sayısına bakılır.
 2. Kazanılan Türkiye Güzellikleri Sprint Puanına bakılır.
 3. Genel klasmandaki yerine bakılır.

e) Zaman Ödülleri: Zaman ödülü, ferdi genel klasmanı etkileyecek olup bütün etapların sonunda dereceye giren ilk üç sporcuya 10; 6; 4; saniye olmak üzere zaman ödülü verilir.

f) Ferdi Klasman:Ferdi Klasman, her bir sporcunun her etapta almış olduğu zamandan kazandığı bonifikasyonu düşülerek zaman cezası eklenerek çıkarılacaktır. En düşük zamana sahip olan sporcu kazanandır. Bu klasman birincisi sarı mayoyu giymeye hak kazanır.

Eşitlik halinde ise UCI 2.6.015 kuralına göre; daha önceki etaplarda alınan dereceler toplamına bakılır, yine eşitlik bozulmadığı takdirde son etaptaki derece değerlendirmeye alınır.

10. Doping

UCI Kurallarına göre müsabakalar esnasında performans artırıcı ilaç kullanmak yasaklanmıştır. Doping kontrolleri yarış esnasında günlük olarak istenildiği takdirde yapılacaktır. Doping testine girecek sporcular müsabaka sonunda duyurulacaktır.

11. Ödül Töreni

Etap sonunda dereceye giren ilk üç sporcu ve diğer klasmanlarda dereceye giren sporcular, etap sonunda düzenlenecek olan ödül töreninde hazır bulunacaklardır. Finişten sonra sporcular podyuma çıkarılacaklar ve tören bitene kadar podyumu terk etmeyeceklerdir. Törene katılmayanlar cezalandırılacaklardır.

12. Cezalar

UCI nin belirlemiş olduğu ceza tablosu uygulanacaktır.

Bütün cezalar genel ferdi klasmana karşı sayılacaktır. Ödül törenine katılmayan sporcuya her hangi bir ödül verilmeyecektir. Yapılan ihlallerin önemine göre Komiserler kurulunun alacağı kararla, etap ferdi klasmana da dahil edilebilir.

13. Takımlar

Takım direktörleri, takımlarını temsil ederler ve takımlarının bütün hareketlerinden ve disiplininden onlar sorumludurlar.

Takım araç sıralaması, takımın genel klasmandaki en iyi sporcusunun yerine göre yapılır ve konvoy düzeni sağlanır. Bütün takım araçları yarış direktörü ve yarış komiserinin talimatlarına göre hareket ederler. Bütün araçlar Türkiye’de uygulanan trafik kurallarına göre kullanılacaktır.

14. Sporcuların Davranış ve Sorumlulukları

Sporcular imza panosunu starttan önce 30 dk ile son 10 dk arasında imzalayacaklardır.

Sporcular yarış içerisinde ve diğer zamanlarda centilmen bir tavır izleyeceklerdir. Organizasyon tarafından kendilerine verilen numaraları kullanacaklardır. Bu numaralar kesilmeyecek, katlanmayacak ve görünüşleri bozulmayacaktır. Sporcular, yarışlarda daha önce toplantıda organizasyona ibraz edilen formalarla veya lideri bulundukları klasmanlara ait formalarla yarışacaklardır. Bu formalar sırasıyla, Birinci; Turkuaz Mayo, İkinci Yeşil Mayo, Üçüncü Kırmızı Mayo ve dördüncü Türkiye Güzellikleri Mayosu. Yarış esnasında sert, güvenli kask kullanacaklardır. Her hangi bir yağmurluk kullanılması gerekir ise, numaranın kolay okunabileceği, transparan yağmurluk tercih edilecektir. Numarası kolay okunamayan sporcular cezalandırılacaktır. Sporcular bütün trafik kurallarına, müsabaka içerisindeki görevlilerin ikazlarına uyacaklar, ve müsabaka içerisinde hareket eden araçlar için sol şeridi boş bırakacaklardır. Sporcular ekipman, jant ve bisiklet değişimini sadece kendi takımından yapabilirler. Takımlar kendi takımından kaza geçiren, lastik patlatan veya mekanik problemi olan sporculara yardımcı olabilirler. Sporcular başka sporcu yada başkaları tarafından itilmemeli veya çekilmemelidir. Araçlar tarafından da itilmemeli veya çekilmemelidir.

15. Diğer

Burada bahsedilemeyen kurallarla ilgili karar verme yetkisi yarış direktörü, yarış komiseri ve organizatöre aittir. Bütün kararlar UCI Kuralları ile uyuşmalıdır. Kişiler (Sporcu, idareci, mekanisyen, görevli) yarışta görev alarak bu kuralları kabul etmiş sayılır ve uymakla yükümlüdür.

Bu kurallar 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Kuralları olup Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından uygulamaya konulmuştur.

Etap Bilgileri

İstanbul – İstanbul
24 Nisan 2011, 114.1 km

Etap Özeti
Etap Haritası
Etap Profili

Destekçiler